Projektowanie spekulatywne to nic innego jak koncepcje, które nabierają kształtu w formie nietypowej, zaskakującej sztuki lub projektowania użytkowego. Przykładem takiego przedsięwzięcia jest The Drop Store. Sklep online oferujący produkty, które przygnębiają swoją symboliką.
Butelka wody warta tyle, co cały koszyk zakupów spożywczych. Dwa maleńkie kawałki sera, opakowane w plastik, w cenie głośnika bluetooth. Tabletki o smaku „prawdziwych potraw”. Brzmi jak nierealna rzeczywistość? A jednak każdego dnia się do niej przybliżamy.
Katastrofa klimatyczna prowadzi nie tylko do kryzysu wodnego (szczególnie w krajach najbiedniejszych), ale też przyczynia się do tego, że podstawowe produkty żywieniowe przestają być łatwo dostępne. Uprawa zboża, ryżu czy nawet pomidorów, staje się coraz większym wyzwaniem. Niewykluczone, że za kilkadziesiąt lat duża część ludzi na naszej planecie globu nie napije się butelkowanej wody za złotówkę i zapomni smaku prawdziwej pizzy.
Twórcy projektu The Drop Store postanowili zwrócić uwagę na ten problem w nietuzinkowy sposób. Stworzyli oni „sklep online” z produktami, które pokazują, w jakim miejscu znaleźliśmy się jako ludzkość i zilustrować to, jak pogłębiający się kryzys wodny może wpłynąć na życie każdego z nas.
Za inicjatywą stoi Ministerstwo Spraw Zagranicznych Królestwa Niderlandów, które nawiązało współpracę z agencją reklamową Publicis Groupe,
Jak mówi Eduardo Marques, chief creative officer w Publicis Groupe: Musimy zrozumieć nadchodzący kryzys wodny; musimy wiedzieć, że woda to cenna rzecz. Chcemy mówić o portfelach ludzi, o pieniądzach, które wydajemy, lub o sposobie, w jaki konsumujemy rzeczy. O tym, że [przedmioty] będą słabo dostępne lub niedostępne. W taki sposób [docieramy] do przeciętnych ludzi.
Część większego projektu. O projektowaniu spekulatywnym
The Drop Store wpisuje się w założenia projektowania spekulatywnego. Jest to termin zapoczątkowany w latach 90. przez akademików: Anthony’ego Dunne’a i Fionę Raby. Za takim pojęciem kryje się praktyka stawiania hipotez na temat przyszłych produktów, systemów i usług w celu konceptualizacji tego, jak mogą one wpłynąć na społeczeństwa przyszłości.
Tak mówią o tym sami badacze: [Projektowanie spekulatywne] to działalność, w której domysły są równie dobre jak wiedza, w której futurystyczne i alternatywne scenariusze przekazują idee, a celem jest podkreślenie implikacji “bezmyślnych” decyzji dla ludzkości.
Projekty spekulatywne często przybierają formę propozycji projektowych, w formie wystaw, filmów, powieści, projektów produktów i szkiców. To również różnego rodzaju performanse, także te realizowane w przestrzeni cyfrowej. Doskonałym tego przykładem jest niderlandzka koncepcja.
Zachęcamy do pogłębiania wiedzy. Więcej o tym temacie przeczytasz pod tymi linkami:
- https://www.fastcompany.com/90871079/at-this-grocery-store-of-the-future-1-tablespoon-of-clean-water-costs-198
- https://medium.com/@winshanokprasith/speculative-design-thinking-about-the-future-in-times-of-uncertainty-b593e2ca11b6
- https://medium.com/demagsign/8-spectacular-speculative-designs-44fb129eb4e2
- https://www.invisionapp.com/inside-design/speculative-design/