[ Światowy Ranking Konkurencyjności Cyfrowej 2022. Triumf Danii i dominująca kwestia cyberbezpieczeństwa ]

  • Cyberbezpieczeństwo Dania Konkurencyjność Ranking Szwecja
  • 03_11_2022
  • 2 min. czytania
  • Zapisz w Pocket

Opracowano już tegoroczny ranking, w którym pod lupę bierze się zdolność i gotowość gospodarek do przyjęcia i wykorzystania technologii cyfrowych. Łącznie przebadano pod tym kątem 63 kraje na świecie. Na czele rankingu triumfują Skandynawowie, a dokument szczególnie akcentuje wątek bezpieczeństwa cyfrowego.  

Światowy Ranking Konkurencyjności Cyfrowej to raport dostępny do pobrania na stronie internetowej organizacji IMD, czyli International Institute for Management Development. W tegorocznej edycji badania IMD Executive Opinion Survey zmierzono aż 54 kryteria rozwojowe i ułożono je w trzy główne kategorie: przyszła gotowość, wiedza i technologia.

Kluczowe wnioski z badania

  • Bezpieczeństwo systemów cybernetycznych i przejrzystość podmiotów cyfrowych jest czymś niezbędnym. 
  • Rządy i sektor prywatny muszą chronić swoją infrastrukturę cyfrową przed cyberatakami, jeśli chcą kontynuować wyścig o konkurencyjne cyfrowo rynki. 
  • Gospodarki, które chcą opracować solidną mapę drogową dla digitalizacji, powinny inwestować równe ilości w talenty, szkolenia i edukację, koncentrację naukową oraz badania i rozwój.

Jeśli chodzi o triumfatorów tegorocznego rankingu, to na szczycie podium znajduje się – ponownie po sześciu latach – Dania. Ten skandynawski kraj wyparł tym samym USA, które musiały zadowolić się drugim miejscem – również po raz pierwszy od 2017 roku. Dania osiąga doskonałe wyniki w zakresie zwinności biznesowej, integracji IT oraz postaw adaptacyjnych. Właśnie to ostatnie jest powodem tak wysokiej pozycji kraju ze stolicą w Kopenhadze. 

Równie wysokie miejsce w rankingu zajmuje inny skandynawski kraj, mianowicie Szwecja. Znalazła się ona tuż za drugimi Stanami Zjednoczonymi, które mimo obiektywnie wysokiej pozycji, odnotowują spadki we wszystkich dziedzinach. Zwłaszcza tych związanych z know-how technologicznym. Tuż za podium znalazły się takie kraje jak Singapur i Szwajcaria

Tutaj można się zapoznać z podsumowaniem w formie wideo.